Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Wrzost. Wrest. Wrzeszcz. Wracamy do korzeni!

Czy we Wrzeszczu się wrzeszczy? A skąd! Skąd więc taka, dziwna, zdaniem niektórych, nazwa dzielnicy? Odpowiedź na to pytanie leży w zamierzchłej przeszłości tego miejsca. Chcemy wrócić do korzeni i – nawiązując do nazw bądź okoliczności sprzed lat - przywrócić nie tylko Wrzeszczowi, ale też i innym dzielnicom Gdańska ich dawny wygląd. Projekt wystartował we Wrzeszczu – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. komunalnych. Ta dzielnica, jako pierwsza w Gdańsku, wytypowana została do odtworzenia w niej charakterystycznej niegdyś zieleni. W ślad za tym mogą pójść projekty w kolejnych dzielnicach Gdańska.

1

Czy we Wrzeszczu się wrzeszczy? A skąd! Skąd więc taka, dziwna, zdaniem niektórych, nazwa dzielnicy? Odpowiedź na to pytanie leży w zamierzchłej przeszłości tego miejsca. - Chcemy wrócić do korzeni i – nawiązując do nazw bądź okoliczności sprzed lat - przywrócić nie tylko Wrzeszczowi, ale też i innym dzielnicom Gdańska ich dawny wygląd. Projekt wystartował we Wrzeszczu – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. komunalnych. Ta dzielnica, jako pierwsza w Gdańsku, wytypowana została do odtworzenia w niej charakterystycznej niegdyś zieleni. W ślad za tym mogą pójść projekty w kolejnych dzielnicach Gdańska.

2

Skąd Wrzeszcz?
Najpierw był Vriest (1263), Vriezst (1342), potem Wrest i Wrzost. A to już prowadzi nas bezpośrednio do obecnej nazwy dzielnicy – Wrzeszcza. Wzięła się ona od wrzosów, którymi – jak twierdzą badacze historii - porośnięte były kiedyś okoliczne wzgórza. Istnieje też wersja, że nazwa dzielnicy mogła zostać zaczerpnięta od imienia Wrzost, pochodzącego również od tej właśnie rośliny.

Stąd pomysł Miasta, aby przywrócić Wrzeszczowi naturalną dla niego przed laty roślinność, nawiązać do jego nazwy i przybliżyć w ten sposób jej historyczne pochodzenie wszystkim mieszkańcom miasta.

4

Gdzie zaczynamy?
Po analizie potencjalnych miejsc do zagospodarowania zdecydowaliśmy się na prace w Parku nad Strzyżą. Położony jest on nad potokiem, jest bardzo charakterystyczną częścią Wrzeszcza, bardzo chętnie odwiedzaną przez mieszkańców tej dzielnicy. Projekt przewiduje stworzenie w części parku przestrzeni, która może kojarzyć się z naturalnym wrzosowiskiem wraz roślinami, które towarzyszą takiemu środowisku – mówi Michał Szymański zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni ds. rozwoju przestrzeni publicznej.

Nowy fragment parku zyskał dwie ścieżki – jedna jest naturalnym skrótem, który wcześniej wydeptali mieszkańcy. Druga, nazwana przez projektantów rzeką piasku jest terenem, linią w krajobrazie, wzdłuż której zaprojektowano nasadzenia z wrzosami i wrzoścami. Nasadzenia dobrano tak, aby przez cały sezon wegetacyjny kwitły kolejne grupy roślin, w swojej kolorystyce płynnie przechodząc od bieli i różu do odcieni fioletu. To barwy charakterystyczne dla wrzosowisk. Nasadzenie już się zaczęły, obecnie posadzono już wrzosy, wrzośce, iglaki i brzozy. Pozostały jeszcze niskie krzaki oraz trawy. Przewidywany termin zakończenia prac to pierwsze dni października.

3

Co dalej?
Po zakończeniu nasadzeń w parku nad Strzyżą, prace przeniosą się na ulicę Dmowskiego – tam wrzosy i wrzośce pojawią się na zieleńcu vis a vis bocznego wejścia do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Cały projekt rozpisany jest na około trzech lat i realizowany jest przy wsparciu funduszy Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Przewiduje wprowadzanie wrzosów i wrzośców wraz z towarzyszącą im zielenią, czyli miniaturowymi iglakami, brzozami i trawami stopniowo, w wybranych miejscach Wrzeszcza.

Jeśli ten projekt przyjęty zostanie przychylnie przez mieszkańców miasta, planowane jest rozszerzenie go także na inne dzielnice Gdańska.

Katarzyna Kaczmarek

opal copy