Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Miasto na detoksie – kolejne warsztaty dla dzieci z przygotowywania ekologicznych środków czystości

W ramach realizacji kampanii „Miasto na detoksie”, która rozpoczęła się w Gdańsku 22 marca 2017 r., miejska Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zaplanowała kolejne warsztaty dla dzieci z przygotowywania ekologicznych środków czystości.

13 czerwca 2017 r. dzieci z Przedszkola nr 43 na Gdańskiej Matarni dowiedzą się, jak w prosty sposób można przygotować ekologiczny płyn do czyszczenia, kostki do WC oraz odświeżacz powietrza. - Wszystkie te produkty przygotowywane są na bazie naturalnych składników, takich jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, czy ocet – wyjaśnia Monika Piotrowska – Szypryt, rzecznik prasowy GIWK.

 

To już druga taka akcja realizowana w ramach kampanii. Pierwsze warsztaty, które były jednocześnie wydarzeniem ją rozpoczynającym odbyły się w Przedszkolu nr 32 przy ul. Szerokiej w Gdańsku. Przygotowane wówczas środki czystości zostały od razu przetestowane, a przedszkolakom w sprzątaniu pomagał zastępca prezydenta Piotr Grzelak oraz przedstawiciele Zarządu Spółki GIWK. – To było bardzo ciekawe doświadczenie. Nie zdawałem sobie sprawy, że dzieci tak chętnie wezmą udział w warsztatach i jeszcze chętniej w sprzątaniu. To tylko pokazuje, że edukację naprawdę warto zaczynać od najmłodszych – wspomina Piotr Grzelak.

 

Dzisiejsze wydarzenie zostanie dodatkowo wzbogacone o warsztaty z dietetykiem, które poprowadzi Pani Aleksandra Szybiak – reprezentująca projekt Detoxed Home realizowany przez Politechnikę Gdańską i Gdański Uniwersytet Medyczny. - Uznaliśmy, że mówiąc o niebezpiecznych substancjach w naszym najbliższym otoczeniu, nie możemy zapominać o „ekologii” żywienia. – podkreśla Monika Piotrowska – Szypryt. - Poza tym projekt Detoxed Home idealnie wpisuje się z naszą kampanię, dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli projektu do współpracy przy jej realizacji – dodaje.

 

Kampania Miasto na detoksie

 

Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity”. Projekt ten zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego i ma charakter edukacyjny oraz badawczy. Polskę w projekcie reprezentuje Gdańsk (3 instytucje: Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.). Ambasadorem akcji jest Pani Katarzyna Bosacka – dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka kultowych już programów "Wiem, co jem" i "Wiem, co kupuję" w telewizji TVN Style.

 

Projekt pilotażowy

 

Oprócz warsztatów dla najmłodszych, pakietu przydatnej wiedzy przekazywanej mieszkańcom m.in. na portalach społecznościowych kampanii, dodatkowym elementem „Miasta na detoksie” będzie badanie pilotażowe, do którego już niebawem zostaną zaproszeni mieszkańcy Gdańska. - Gospodarstwa domowe, które zostaną zaproszone do udziału w badaniu, przez pół roku, pod okiem ekspertów, będą starały się zmienić swoje przyzwyczajenia i produkty, z których dotychczas korzystali, na bardziej ekologiczne – mówi prezes zarządu GIWK Sp. z o.o. Jacek Skarbek. - Rekrutacja do pilotażu powinna wystartować na przełomie czerwca i lipca – uzupełnia.

 

Zaproszenie gdańszczan do udziału w projekcie to zaproszenie do świadomego unikania substancji niebezpiecznych, które szkodzą zdrowiu a także niekorzystnie wpływają na stan otaczającego nas środowiska – również wodnego. – Chcemy, żeby mieszkańcy mieli świadomość, że substancje te są odpowiedzialne za alergie, problemy z układem hormonalnym oraz problemy skórne. – podkreśla prezydent Grzelak. Kluczowym jest jednak to, że bywają one składnikiem różnorodnych grup produktów i są obecne w wielu innych artykułach, których używamy każdego dnia – dodaje.

Informacje dla mieszkańców nt. projektu i kampanii są dostępne na stronach internetowych:

nonhazcity.eu/pl/

facebook.com/miastonadetoksie

miastonadetoksie.pl

Formularz rekrutacyjny zostanie udostępniony na stronie www.giwk.pl

Projekt NonHazCity jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie wynosi 2,8 mln Euro.

opal copy