Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Cały świat przy jednym stole

Kuchnia to jeden z najważniejszych elementów kultury. Wszystko jedno skąd pochodzimy, jaki mamy kolor skóry, jakim językiem mówimy, to jedno nas łączy – jedzenie. Choć tradycyjne potrawy polskie, tureckie czy nigeryjskie różnią się od siebie, to w każdym z tych krajów rytuał związany z przygotowywaniem i wspólnym jedzeniem posiłków jest równie istotny. I tak jest na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że to właśnie przy suto zastawionych stołach najłatwiej nam się porozumieć, zapomnieć o różnicach, o tym co nas dzieli. Bo dzielenie się posiłkiem i wspólne gotowanie, to od początku dziejów najbardziej magiczny rytuał, w którym bierzemy udział każdego dnia.

 

12

 

Niestety, rozwój cywilizacji i szalony wzrost tempa życia sprawił, że do jedzenia przywiązujemy coraz mniejszą wagę. Kupujemy gotowe dania, korzystamy z fast foodów, jemy byle co, byle jak i na domiar złego w biegu. Przestajemy nawet zwracać uwagę na smak potraw. A przecież w nich kryje się nasza tożsamość. Aromat pierników, które przywodzą na myśl święta, bigos, który nieodłącznie cofa nas do czasów dzieciństwa i zimowych ferii spędzanych u krewnych, wspaniały żurek na zakwasie, jaki potrafiła przygotować tylko nasza babcia, czy zapach chleba, który każdego ranka zapowiada wspaniały dzień...

 

Jedzenie, to nieodłączny element naszej codzienności. Być może właśnie dlatego go nie doceniamy. A okazuje się, że jego wartość, znaczenie, moc - najlepiej widać z daleka, gdy zabraknie nam znanych smaków i zapachów. Zwłaszcza tych zapamiętanych z dzieciństwa. Może właśnie dlatego to Larry Okey Ugwu i Hasan Ciftci, dwaj emigranci, którzy pokochali Polskę i wybrali Gdańsk na swój nowy dom, zauważyli, że warto przypomnieć jaką wartość ma wspólne jedzenie i postanowili zaprosić nas do wspólnego stołu? Najlepiej było to zrobić w miejscu publicznym.

 

95

 

I tak w Galerii Bałtyckiej w początkach listopada Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury (na powyższym zdjęciu z prawej) i Hasan Ciftci, przewodniczący Towarzystwa Polsko-Tureckiego (na zdjęciu z lewej), spotkali się z dziennikarzami i mieszkańcami Trójmiasta, by wspólnie gotować, jeść i rozmawiać. O czym? O wszystkim - kulturze, sztuce, tradycji... i oczywiście o kuchni. W tym przypadku tureckiej. Kulinarne warsztaty poprowadziła Anna Ciftci (na zdjęciu w środku, studentka Uniwersytetu Gdańskiego, urocza córka Hasana Ciftci).

 

34

 

Do wspólnego przyrządzenia potraw zaproszono gdańskich dziennikarzy, którzy po założeniu kucharskich fartuchów na oczach licznej publiczności musieli się wykazać kulinarnymi umiejętnościami. Jako pierwsze podstawowe danie przyrządzono HASAN PAŞA KÖFTESI, czyli klopsy generała Hasana z kremem ziemniaczanym, a więc imiennika Hasana Ciftci,

Przed zbliżającymi się świętami warto podać składniki na owe klopsy generała Hasana: mięso mielone - 0,5 kg (najlepiej wołowe), jajko - 1 szt., cebula - 1 duża, czosnek - 2 ząbki. Przyprawy - sól, pieprz, kolendra, tymianek, kmin rzymski, papryka słodka i ostra (najlepsza będzie turecka pul biber), bułka tarta - 2 łyżki, olej - 3 łyżki, dwie łyżki koncentratu pomidorowego i woda - na sos.

Składniki na krem ziemniaczany: ziemniaki - ok. 0,5 kg, mleko - pół szklanki, twardy ser - najlepiej kasar, ale może być też parmezan (po utarciu dwie garści), masło - 3 łyżki, sól.

 

80

 

Sposób przygotowania: Zaczynamy od ugotowania ziemniaków w mundurkach, które następnie obieramy i gnieciemy na gładką masę dodając masło, mleko i sól.

Przygotowujemy mięso. Cebulę i czosnek drobno siekamy i mieszamy z resztą składników: mięsem, przyprawami, jajkiem, tartą bułką i olejem. Z tak przygotowanego mięsa formujemy niewielkie klopsiki (powinno ich wyjść ok. 12). W środku robimy małe wgłębienie, by mięso nabrało kształtu miseczki.

Klopsiki układamy w naczyniu żaroodpornym i wypełniamy dodatkami. W pierwszej kolejności posypujemy startym serem, potem nakładamy ziemniaczany krem i znów posypujemy serem. Polewamy sosem - koncentrat pomidorowy z dodatkiem wody - i zapiekamy w 180 stopniach przez ok. 25 min.

Proste, niezwykle aromatyczne i bardzo sycące.

 69

Kolejne danie jakie przyrządzono, to ÇİĞ KÖFTE dla wegetarian czyli kasza bulgur w roli głównej. - Smak tej niezwykle popularnej w Turcji potrawy – jak powiedziała nam urocza Anna Ciftci, zależy oczywiście od tego, jak bardzo ją przyprawimy. - Od razu powiem, że ÇİĞ KÖFTE musi być ostre, a nawet bardzo ostre, na tym polega jego urok. Dlatego proponuję jeść je z jogurtem, który łagodzi piekący smak.

Składniki: kasza bulgur - 3 szklanki, cebula - 1 duża, drobno pokrojona, czosnek - 3-4 ząbki, szczypiorek lub pietruszka - posiekane ok. 2 małych garści, koncentrat pomidorowy - 3-4 łyżki, koncentrat paprykowy - 2 - 3 łyżki, oliwa z oliwek - ok. pół szklanki. Przyprawy: sól, pieprz, kmin rzymski, ostra papryka (pul biber), isot (czyli turecki czarny pieprz, który tak naprawdę jej papryką)

Przygotowanie ÇİĞ KÖFTE wymaga sporo wysiłku, dlatego najczęściej to danie wykonywane jest przez mężczyzn. Podstawą sukcesu jest odpowiednie wymieszanie i ugniecenie kaszy z dodatkami.

Sposób przygotowania: Zaczynamy od wymieszania kaszy bulgur z koncentratem z pomidorów i papryki, oliwą i przyprawami. Ugniatamy jak ciasto tak długo, aż kasza wyraźnie zmięknie. Wtedy dodajemy cebulę, czosnek i pietruszkę lub szczypior. Znów ugniatamy - ok. 15 - 20 minut, aż powstanie sprężysta masa. Formujemy z niej podłużne klopsiki i podajemy surowe na liściu sałaty. Na koniec ÇİĞ KÖFTE warto skropić odrobiną soku z cytryny. Smacznego!

17

 

Podczas kulinarnych warsztatów przyrządzono sporo potraw, które można było na miejscu skosztować. Oto one: Cig kofte - pikantne kotlety z kaszy, - Kotlety Generała Hasana, - Kebap z mięsa wołowego i drobiowego, - Turecka sałatka, - Nadziewane mięsem bakłażany, - Borek tj. pita z ziemniakami, serem lub szpinakiem, - Pide tj. turecka pizza z serem lub mięsem, - Lokma tj. tureckie pączki, - Lokum tj. tureckie galaretki, - Baklava tj. tureckie ciasto.

 

84

 

Na koniec warsztatów i posmakowania wszystkich powyższych potraw, w imieniu dziennikarzy werdykt o najlepiej przyrządzonej i najsmaczniejszej potrawie werdykt ogłosiła Elwira Liegman, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich z Amber Expo. Za taką potrawę uznaliśmy HASAN PAŞA KÖFTESI, czyli klopsy generała Hasana z kremem ziemniaczanym.

 

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy