Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Apel o aktywność fizyczną dzieci i młodzieży

Podjęciem apelu skierowanego do nauczycieli w tym głównie wychowania fizycznego, trenerów, lekarzy, pielęgniarek oraz rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży zakończyła się konferencja dotycząca roli aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym u dzieci i młodzieży – innowacyjne metody i modele terapii i wsparcia.  Konferencja odbyła się 17 kwietnia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Trzy Lipy 3 w Gdańsku.

81

Treść apelu brzmi następująco: My niżej podpisani, zwracamy się z prośbą o podjęcie działań propagowania aktywnego trybu życia dzieci i młodzieży z chorobami cywilizacyjnymi, do których zalicza się m.in. astma, choroby alergiczne, atopowe, zapalenie skóry i otyłość. Choroby cywilizacyjne naszych czasów, to efekt stresów, nieprzestrzegania zachowań prozdrowotnych, polegających na braku aktywności ruchowej i spożywaniu wysokokalorycznych posiłków. Lekarze i rehabilitanci są zgodni, iż wysiłek fizyczny oraz uprawianie odpowiedniej dla stanu zdrowia dziecka dyscypliny sportu, jest nie tylko możliwy, ale wręcz bardzo wskazany. Wdrożona od wczesnego dzieciństwa aktywność ruchowa przyczyni się do poprawy nie tylko jakości życia dzieci, ale również do poprawy odporności oraz sprawności fizycznej dziecka. Dzieci mają niezwykłą potrzebę aktywności, pomóżmy im realizować się, wskazując odpowiednią dyscyplinę sportu. Stwórzmy chorym takie warunki, by nie musiały rezygnować z aktywnego poznawania otaczającego ich świata. Dajmy im szansę, by mogły normalnie żyć i być pełnosprawnymi członkami społeczeństwa. Fundacja Sport na Zdrowie wraz z partnerami, deklaruje pomoc w organizowaniu grup wsparcia dla rodziców, tak aby nie czuli się samotni w codziennych zmaganiach z chorobą dziecka.

88

Apel podpisali m.in.

  • Artur Walkiewicz, Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny;

  • Barbara Kamińska, profesor, ordynator Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Gdański Uniwersytet Medyczny; konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii;

  • Elżbieta Wasilenko, Pomorski Kurator Oświaty;

  • Teresa Małaczyńska, dr n. med., kierownik Oddziału Alergologii i Chorób Płuc, Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii;

  • Elżbieta Gąsecka, lek. med., Oddział Alergologii i Chorób Płuc, Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku;

  • Tomasz Frołowicz, profesor, kierownik Zakładu Metodyki Wychowania Fizycznego AWFiS w Gdańsku;

  • Marzena Kozłowska, konsultant ds. wspomagania pracy szkół oraz pedagogiki, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku;

  • Justyna Dolny, lek. med., Oddział Alergologii i Chorób Płuc, Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku;

  • Bogusław Pilarski, dr n. farmaceutycznych.

  • Ewa Lewandowska - Prezes Fundacji „Sport na Zdrowie”

Konferencja skierowana była do: lekarzy pediatrów, alergologów, pulmonologów, pielęgniarek pediatrycznych, nauczycieli wychowania fizycznego i nauczania początkowego, trenerów i instruktorów sportu, pedagogów, psychologów oraz dietetyków dziecięcych.

86

 

Sygnatariusze apelu, o czym szczegółowo mówiono podczas konferencji, wyrażali opinie, iż rozwój cywilizacyjny przyczynił się do polepszenia warunków życia ludzi, jak również przyniósł ogromny postęp w nauce oraz technice, ale jednocześnie stał się przyczyną pojawienia wielu niespotykanych wcześniej chorób cywilizacyjnych. Chorób, które dotykają już nie tylko osoby starsze, ale również dzieci i młodzież.

Myślą przewodnią konferencji była edukacja we wdrażaniu innowacyjnych metod i modeli terapii oraz wsparcia dzieci i młodzieży z obszaru zdrowia, sportu i edukacji. Choroby cywilizacyjne, o których była głównie mowa, to: astma, alergia, otyłość, atopowe zapalenia skóry, choroby neurologiczne.

 

93

 

Pierwsza część konferencji skierowana była do osób zawodowo stykających się z dziećmi. Druga część warsztatowa skierowana była do rodziców, którzy w grupach prowadzonych przez ekspertów, mogli uzyskać informacje dotyczące innowacyjnych metod terapii i wsparcia w zakresie powyższych jednostek chorobowych.

Udział w wydarzeniu był bezpłatny. W trakcie części warsztatowej dla rodziców, organizatorzy wraz z EduParkiem zapewnili bezpłatną opiekę nad dziećmi w wieku 4-12 lat.

Konferencja zgromadziła ekspertów z dziedziny zdrowia, sportu, edukacji, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z wieloma uczestnikami,

Organizatorzy konferencji to: Fundacja Sport na Zdrowie, Szpital Dziecięcy Polanki, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, InnoBaltica, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Konferencję patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy