Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Gdański Fundusz Stypendialny MENTOR już działa!

We wtorek 12 listopada rozpoczyna się rekrutacja do innowacyjnego programu stypendialnego i mentoringowego „Gdański Fundusz Stypendialny MENTOR”. Fundusz, zainicjowany przez Prezydenta Pawła Adamowicza, obejmuje wsparciem dzieci i młodzież z Gdańska znajdujące się w trudnej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej i społecznej. Zachęcamy do wsparcia i uczestnictwa!

- Mentor to sposób na rozwój młodych gdańszczanek i gdańszczan, którzy mają pomysł na siebie –  mówi Paweł Adamowicz. – Sam z prywatnych pieniędzy opłacam obecnie cztery stypendia – dla trojga gimnazjalistów i jednej studentki. Takie stypendia funduję od blisko dziesięciu lat. Jednak stwierdziłem, że warto pomagać na większą skalę i długofalowo – stworzyć program, który zaangażuje także chcących pomagać innym. Zaproponowałem poprowadzenie takiego projektu Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która jest organizacją prowadzącą już m.in. rodzinne domy dziecka.
Dziś w Urzędzie Miejskim zostało pisane porozumienie o współpracy w ramach Funduszu. Porozumienie podpisali:
Paweł Adamowicz – inicjator powstania Gdańskiego Funduszu Stypendialnego Mentor (jako osoba fizyczna)
Ewa Kamińska – w imieniu Gminy Miasta Gdańska (która udziela wsparcia organizacyjnego i promocyjnego)
Marianna Sitek-Wróblewska – prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej (operatora projektu)
Profesor Anna Machnikowska – w imieniu Uniwersytetu Gdańskiego (który przeszkoli Mentorów w ramach Szkoły Mentorów)
Profesor Bożena Pawlak – prezes Gdańskiej Fundacji Oświatowej (która przeprowadzi kwalifikację kandydatów - Stypendystów i projektów oraz Mentorów)


15 stypendiów w tym roku. 
Dla kogo stypendia
Fundusz Stypendialny jest skierowany do młodych Gdańszczan i Gdańszczanek (uczniów i studentów), w wieku od 7 do 26 lat, którzy mają pomysł i chcą coś zrobić dla siebie, innych, środowiska lokalnego, jednak nie mogą tego zrealizować z powodu trudnej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej czy społecznej. Funkcję Operatora programu przyjęła Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, a do programu przystąpili Partnerzy: Gdańska Fundacja OświatowaUniwersytet Gdański i Gmina Miasta Gdańska. Przyszli stypendyści Gdańskiego Funduszu Stypendialnego MENTOR proponują miniprojekt, w którego sfinansowaniu pomoże stypendium. W ramach Funduszu, stypendyści otrzymują stypendia finansowe oraz indywidualne wsparcie mentorów – wolontariuszy, którzy jako eksperci w danej dziedzinie pomogą wcielić projekt w życie.

W ramach Funduszu, 15 Stypendystów będzie otrzymywało, przez okres 10 miesięcy wsparcie finansowe – stypendia w wysokości od 140 do 385 zł miesięcznie i wsparcie mentorskie – w osobie Mentora/Mentorów. Możliwe jest także otrzymanie jednorazowej dotacji celowej na wniosek Stypendysty, na poszerzenie rezultatów projektu lub pomoc w sytuacji losowej. Wsparcie mentorskie będzie ukierunkowane przede wszystkim na rozwój Stypendysty, poprzez podnoszenie kompetencji w zakresie posiadanych zainteresowań, umiejętności i pasji, a także zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności, dzięki działaniu praktycznemu, tj.: w formule realizacji indywidualnego projektu. Mentoring społeczny (wsparcie w realizacji projektu), prowadzony będzie przez Mentorów – wolontariuszy, specjalistów z różnych dziedzin i z różnymi kompetencjami, zasobami, przeszkolonych w ramach Szkoły Mentorów dla Stypendystów (SMS). Po zakończeniu cyklu stypendialnego uczestnicy, zarówno Stypendyści jak i Mentorzy włączani będą w działania Klubu Absolwenta. Program ma charakter cykliczny i będzie realizowany w trybie rocznym.

Zachęcamy do wsparcia!
Środki na rzecz realizacji programu: stypendia i szkolenie Mentorów, będą pozyskiwane od prywatnych darczyńców. Obecnie, oprócz Pawła Adamowicza wraz z małżonką, wsparcia udziela także gdański Zakład Komunikacji Miejskiej. Zachęcamy do wsparcia finansowego Funduszu osoby fizyczne, gdyż nadrzędną misją Funduszu jest inwestycja w rozwój dzieci i młodzież przy zaangażowaniu kapitału ludzkiego. Fundusz daje możliwość realizacji ciekawych projektów, a także tworzy warunki i przestrzeń dla przyszłych liderów, innowacyjnych rozwiązań oraz aktywności obywatelskiej.

Jak złożyć aplikację na stypendystę lub mentora?
Informacje o Funduszu, wymaganych dokumentach oraz kryteriach można znaleźć na stronie internetowejwww.fundusz-mentor.pl lub w Biurze Funduszu, w siedzibie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, ul. Gościnna 14, Gdańsk Orunia, tel.: 58 304 99 56, e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Rekrutacja ma charakter dwustopniowy:
1. złożenie dokumentów aplikacyjnych od dnia 12 listopada do dnia 15 grudnia
2. rozmowa kwalifikacyjna z wybranymi Kandydatami od dnia 2 stycznia 2014 roku do dnia 31 stycznia 2014 roku.

Szkolenie dla Mentorów, prace nad projektami oraz stypendia będą realizowane począwszy od 1 lutego 2014 roku, przez okres 10 miesięcy. Kryteria kwalifikacji, w przypadku stypendium obejmują: sytuację rodzinną, społeczną i ekonomiczną, cel i jakość projektu oraz wyniki w nauce i inne osiągnięcia.
W przypadku Kandydatów na Mentorów najważniejsze są: motywacja do dzielenia się swoim czasem i wiedzą oraz odpowiedzialność za podjętą współpracę, a także posiadane kwalifikacje, umiejętności i doświadczenia.


Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe

opal copy