Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Dyrektor artystyczny Ernst van Tiel poprowadzi orkiestrę w USA.

Najdłuższe w 70-letniej historii amerykańskie tournée Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F Chopina w Gdańsku trwa w najlepsze. I mimo, pozytywnych recenzji kolejnych koncertów nasi filharmonicy nie spoczywają na lurach, przemierzając kolejne stany Ameryki. Ostatni dzień lutego, to wizyta w  St. Luis i pierwszy w ramach tego tournée koncert pod batutą dyrektora artystycznego Orkiestry PFB Ernsta van Tiela.

1

St. Luis uznawane jest za centrum handlowo-bankowe i przemysłowe, środkowej części USA. Do II wojny światowej St. Louis było piątym pod względem wielkości miastem Stanów Zjednoczonych. Miasto szczyci się także jedną z najstarszych w USA orkiestrą symfoniczną, założona w 1880 roku. Można więc zakładać, że publiczność koncertów symfonicznych stanowi świadomą swoich gustów grupę.

2

Program pierwszego koncertu, jaki gdańska orkiestra zagrała przed tą publicznością złożony był z najpiękniejszych dzieł Piotra Czajkowskiego. Kompozytora, który swoją twórczością wpłynął na rozwój muzyki w całej Europie. Amerykańscy melomani wysłuchali Fantazji – uwertury do Opery „Romeo i Julia” , jednego z najpopularniejszych koncertów skrzypcowych na świecie  - koncertu skrzypcowego D-dur oraz IV Symfonii tego kompozytora. Muzycy ponownie towarzyszyli znakomitemu młodemu soliście – Jarosławowi Nadrzyckiemu, który debiut przed amerykańską publicznością ma już za sobą: „Pierwszy koncert, który odbył się tuż po długiej podróży z Polski był swoistym sprawdzianem wytrzymałości mojej oraz orkiestry. W Alabamie zastaliśmy imponujące sale koncertowe oraz przesympatyczną publiczności, co sprawiło, że od samego początku grało mi się fantastycznie! Nie mogę też nie wspomnieć o niesamowitej energii, motywacji i emocjach, które otrzymałem podczas koncertów od Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej. Potwierdzeniem tych pierwszych podbojów była bardzo przychylna reakcja promotorów, którzy z chęcią widzieliby nas u siebie za rok!”

Solista podkreśla, że wspólna trasa koncertowa, to doskonała okazja dla muzyków nie tylko na podniesieni umiejętności wykonawczych każdego z nich, ale także lepsze „zgranie się” całego zespołu: „Wspólne podróże po Ameryce sprawiły, że udało mi się nawiązać bardzo dobry kontakt z całą Orkiestrą FB, z którą poczułem wręcz rodzinną więź!”

3

Pierwsze dni marca, to dla Orkiestry i Maestro van Tiela koncerty w Iowa, Oklahomie, Kansas, Illinois i  ponownie w stanie Missouri. 12 marce orkiestra zwita do słonecznej Kalifornii, która Obok Nevady (Las Vegas) i Kolorado, będzie jednym z ostatnich przystanków przed powrotem do rodzimego Gdańska 20 marca.

4

BACKGROUND:

Ernst van Tiel

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra. Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

Od 2007 roku nawiązał współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a od roku 2012 pełni rolę jej Dyrektora Artystycznego.

5

W 2011 roku nagrał razem z Brussels Philharmonic Orchestra Of Flanders muzykę Ludovica Bource do nagrodzonego Oscarami - m. in. za najlepszy film i najlepszą muzykę - filmu "Artysta" w reżyserii Michela Hazanaviciusa.

Od tego czasu, prezentuje muzykę pochodzącą z tego obrazu z udziałem orkiestr na całym świecie; m.in.: London Symphony Orchestra (Royal Albert Hall), Rotterdam Philharmonic (De Doelen) i Sydney Symphony Orchestra (Sydney Opera House, Sydney Festival).

W maju 2014 roku, dyrektor van Tiel wziął udział w dwutygodniowej trasie koncertowej pt. „Polska Wiosna Muzyczna" Orkiestry Symfonicznej PFB w Chinach, podczas której zagrano aż siedem koncertów w pięciu metropoliach w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin. Ernst van Tiel z Orkiestrą Symfoniczną PFB zainaugurował Spring International Music Festival w Shanghai Oriental Art Center. W ramach cyklu koncertów zaprezentowane zostały nie tylko dzieła europejskiej muzyki poważnej, ale także utwory polskiej muzyki współczesnej. Trasie koncertowej towarzyszył album muzyczny „Polish Music Spring", którego utwory stanowiły kompilację repertuaru tournée.

6

opal copy