W Starogardzie Gdańskim

W mroźny dzień 16 lutego 2011 roku byłam w Starogardzie Gdańskim. Po spotkaniach autorskich w Bibliotece zwiedziłam tamtejsze Muzeum Ziemi Kociewskiej.
Obejrzałam tam wystawę czasową, która przyjechała z Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy "O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej! Prosimy Cię, Panie ..." Są to słowa naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Wystawa przedstawia polską drogę do niepodległości.

Na piętrze zwiedziłam ekspozycję etnograficzną, gdzie zgromadzono kociewskie sprzęty codziennego użytku, narzędzia, wyposażenie chaty kociewskiej, stroje, instrumenty muzyczne itp.
Z kolei w Baszcie Narożnej zapoznałam się z eksponatami informującymi o dziejach Starogardu Gdańskiego od początków osadnictwa do 1939 roku.

Bardzo podobała mi się ta wędrówka przez dzieje i epoki. Niewątpliwie było to zasługą pana Zbigniewa Potockiego. Jest on nie tylko pracownikiem muzeum, ale i prawdziwym pasjonatem historii. W bardzo ciekawy sposób podzielił się ze mną swoją wiedzą. Wspaniale zebrał najważniejsze fakty i daty historyczne na wystawie czasowej opowiadając o powstaniach i wysiłkach naszych przodków w osiągnięciu niepodległości. Wyjaśnił i zademonstrował do czego służyły poszczególne sprzęty ludowe, a także ciekawie opowiadał o dziejach miasta, o Krzyżakach i budowanych przez nich zamkach, o Koperniku, który dla Starogardu opracował system kanalizacji, o królu Sobieskim, a także o wielu innych postaciach, które związane były z tym miastem i Kociewiem. Jestem pewna, że każdemu spodobałaby się ta opowieść, która doskonale pomaga usystematyzować posiadaną wiedzę i poznać jej nowe obszary. Korzystając z okazji pragnę podziękować panu Zbigniewowi za czas mi poświęcony, a Państwu polecam wizytę w Starogardzie Gdańskim, bo to ciekawe miasto z przyjaznymi ludźmi.
tekst i zdjęcia Marta Polak
Wiele informacji znajdą Państwo na stronach
