Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Pomorskie Sztormy 2014

Poznaliśmy laureatów plebiscytu „Pomorskie Sztormy 2014”. Redakcja „Gazety Wyborczej Trójmiasto” wspólnie z Urzędem Marszałkowskim nagrodzili najważniejsze postaci, instytucje i wydarzenia w dziedzinie sportu, biznesu, kultury oraz funduszy europejskich. Uroczysta gala odbyła się 8 kwietnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

 

86

 

Laureaci wybrani zostali w dziedzinach: „Biznes” - nagrody przyznane zostały w kategoriach Inwestycja, Firma i Młody Przedsiębiorca Roku; „Kultura” - Wydarzenie, Artysta i Odkrycie Roku oraz „Sport” - nagrodzone zostały Sportowiec, Drużyna i Odkrycie Roku.

Dziesiąta kategoria, Lider Funduszy Europejskich, to specjalna nagroda marszałka województwa pomorskiego, który nominował 10 najlepszych projektów zrealizowanych przy wsparciu funduszy europejskich:

- Samorząd województwa pomorskiego włączył się w organizację tego wyjątkowego plebiscytu, ponieważ chcemy wspólnie z czytelnikami Gazety, mieszkańcami naszego regionu oraz dziennikarzami odpowiedzieć na pytania, które inwestycje zasługują na wyróżnienie, które wydarzenia kulturalne minionego roku są niezapomniane, i kto jest najlepszym sportowcem, zasługującym na otrzymanie statuetki „Pomorskiego Sztormu 2014 roku” -   powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

2

 

Podczas gali Pomorskich Sztormów poznaliśmy laureatów w 10 kategoriach. W czterech z nich - Inwestycja, Wydarzenie i Sportowiec Roku, a także Lider Funduszy Europejskich, zwycięzców wybierali Czytelnicy "Wyborczej", którzy głosowali na kuponach i w internecie. Poznaliśmy też laureatów sześciu kategorii, w których zwycięzców wybierały specjalne kapituły plebiscytu. W ich skład wchodzili niezależni eksperci, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, a także dziennikarze "Wyborczej".

Inwestycją Roku zostało Europejskie Centrum Solidarności, instytucja mająca na celu krzewienie idei wolności, demokracji i solidarności, a namacalnym dowodem jej istnienia jest otwarty pod koniec sierpnia 2014 roku budynek zlokalizowany w pobliżu pomnika Poległych Stoczniowców.

59

- Najsurowszym jury jest publiczność, stąd nagroda jest dla nas jeszcze cenniejsza. Nasza inwestycja, to nie tylko miejsce pamięci, ale też praktykowania solidarności, a ta nagroda to wyraz uznania dla pomysłodawców, wykonawców i pracowników, którzy tworzą ECS na co dzień. Wszystkich zapraszamy do środka! - mówił ze sceny teatru Paweł Golak, zastępca dyrektora ECS i szef wydziału muzealno-archiwalnego i biblioteki (na powyższym zdjęciu) z lewej).

38

 

Wydarzeniem Roku Czytelnicy uznali Inicjatywę "Dźwignij Gdańsk - Nie dla burzenia Stoczni" - społeczny protest przeciwko działaniom inwestorów na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, za sprawą których znikają kolejne hale. Aktywiści miejscy próbują zatrzymać wyburzenia i chronić ocalałe budynki i dźwigi, dokumentują także wygląd terenów postoczniowych.

- Odbieramy tę nagrodę jako wsparcie mieszkańców. Chcemy motywować władze do ocalenia najcenniejszych zabytków postoczniowych. Zależy nam na rozwoju tego terenu, ale z zachowaniem tradycji. Mam nadzieję, że ta nagroda pomoże nam osiągnąć ten cel - mówiła Lidia Makowska, która odebrała statuetkę (na powyższym zdjęciu).

63

 

Tytuł Lidera Funduszy Europejskich, a była to nagroda specjalna marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, została przyznana dla Rozwoju Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej. Trzy miasta Gdańsk, wspólnie z Sopotem i Gdynią, realizują kompleksowy program rozwoju dróg rowerowych, a jego podstawowym celem jest zwiększenie dostępności i integracja już istniejącej sieci dróg rowerowych w jeden, ułatwiający komunikację system.

Na zdjęciu powyżej Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej, powiedział, że 17,5 tys. uczniów z 48 gdańskich podstawówek i 16 przedszkoli będzie rywalizować o nagrody w kampanii „Rowerowy Maj”. To cztery razy więcej uczestników niż w ubiegłym roku!

46

 

W Biznesie, a mecenasem tej kategorii był nowy dealer BMW Bawaria Motors Gdańsk, Firmą Roku został Drutex, który otworzył Europejskie Centrum Stolarki Okiennej, a do kampanii reklamowej zaangażował jednych z najlepszych piłkarzy w Europie - Philippa Lahma, Andreę Pirlo oraz Jakuba Błaszczykowskiego.
- Jest mi bardzo miło, ale ta nagroda to zasługa moich pracowników. To oni mobilizują mnie do działania na co dzień. Moją rolą jest tylko mówienie "tak" i "nie". Póki co, na szczęście, jeszcze się nie pomyliłem! - powiedział odbierający nagrodę prezes Drutexu Leszek Gierszewski. Od samochodowego dealera otrzymał voucher na tygodniowe podróżowanie najnowszym modelem BMW.

42

 

Młoda Firma Roku to Bioseco, specjalizująca się we wdrażaniu technologii automatycznego analizowania obrazu wideo, w zeszłym roku głośno było o ich Multirejestratorze - pierwszym na świecie wynalazku do rozpoznawania i liczenia ptaków. Ich system znalazł już zastosowanie na gdańskim lotnisku.

27

 

Człowiekiem Roku w kulturze został Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże, za reżyserię spektaklu "Broniewski".

 

25

 

Za Kulturalne Odkrycie Roku kapituła uznała artystkę Honoratę Martin, która jest autorką projektu "Wyjście w Polskę". Nagrodę wręczyła Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

 

23

 

Sportowcem Roku został 22-letni Rafał Janicki z Lechii, który w 2014 r. był najrówniej grającym piłkarzem gdańskiej drużyny, a wraz z kolegami zajął w rozgrywkach ekstraklasy 4. miejsce, najlepsze dla klubu od 58 lat. Dobrą formę piłkarza zauważył także selekcjoner Adam Nawałka, który powołał go do krajowej reprezentacji. Nagrodę wręczył były bokser Dariusz Michalczewski.

17

 

W Sporcie tytuł Drużyny Roku przypadł mistrzom Polski w rugby, zawodnikom RC Lechia Gdańsk. Nagrodę wręczył wioślarz Adam Korol.

 

14

 

Sportowym Odkryciem Roku uznano żeglarza SKŻ Ergo Hestia Sopot Pawła Tarnowskiego, który nie tylko osiąga międzynarodowe sukcesy w rywalizacji młodzieżowców, ale potrafi też namieszać w windsurfingowej walce z seniorami. Nagrodę wręczyła skoczkini o tyczce Anna Rogowska.

65

 

Wręczono także Medal Karty Trójmiasta, czyli nagrodę specjalną "Gazety Wyborczej" za działania integrujące trójmiejską metropolię. Wyróżnienie mogą otrzymać osoby, firmy i instytucje, które w największym stopniu przyczyniły się do realizacji postulatów Karty Trójmiasta.

 

80

 

Nagroda, niestety tylko jedna,  tym razem nabrała szczególnego znaczenia, bo Medal Karty Trójmiasta trafił do potrzymania w ręce trzech prezydentów: Gdańska - Pawła Adamowicza, Gdyni - Wojciecha Szczurka oraz Sopotu - Jacka Karnowskiego, za połączenie Forum NORDA i Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego w jeden podmiot - Stowarzyszenie Gdańsk, Gdynia, Sopot – Trójmiasto.

- Traktuję ten medal jako zachętę do współpracy. Mam nadzieję, że wkrótce stworzymy jedno wspólne stowarzyszenie, czego życzę moim przyjaciołom, Wojtkowi i Jackowi - powiedział Paweł Adamowicz. To on – jak zauważyliśmy - ów jedyny medal zabrał najprawdopodobniej do swojego gabinetu. Organizatorom plebiscytu podpowiadamy, aby repliki medalu trafiły także do pozostałych dwóch prezydentów, bo oni też mają swoje służbowe gabinety odwiedzane przez licznych gosci.

Prezydent Wojciech Szczurek dodał: - Czasem wykuwane w trudach projekty są jak sztormy, ale liczę, że dla naszego współdziałania wkrótce zaświeci słońce i powstanie wreszcie nasze wspólne stowarzyszenie.

- W porozumieniu widocznie pomogło nam czerwone wino. Ale wreszcie po 25 latach pracy w samorządzie wszyscy trzej dojrzeliśmy do tego, żeby wreszcie zbudować coś wspólnego - podsumował z uśmiechem odbierając nagrodę prezydent Jacek Karnowski.

40

 

Sporym nieporozumieniem całej tej wieczorowej gali było zaproszenie na wypełnienie przerywników zespołu Tymon & The Transistors, który Teatr Szekspirowski pomylił z otwartym stadionem i dał taki łomot, że o niemal widzom popękały uszne bębenki. Dbający o własne zdrowie w pośpiechu opuścili koncertową salę. Współczesna muzyka, bez zrozumiałych słów wokalistów zagłuszanych łomotem, też nie pasowała do wnętrza średniowiecznego pomieszczenia.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy