Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Udany Free Time Festiwal w Gdańsku

Jak spędzić wolne popołudnie? Gdzie wybrać się na weekend? Co warto zobaczyć w Trójmieście i regionie? Czy wziąć udział w rajdzie rowerowym, spływie kajakowym, czy może spróbować swoich sił w maratonie? Gdański Free Time Festiwal adresowany był  do ludzi nielubiących się nudzić, preferujących nowoczesny styl życia. Do osób poszukujących aktualnych trendów, do rowerzystów, kajakarzy, pasjonatów sportów ekstremalnych, rodzin z dziećmi i miłośników foodtrucków.

 

71

 

Kwietniowy weekend 11 i 12 kwietnia 2015 (sobota-niedziela) w AmberExpo przy wyjątkowo ciepłej i słonecznej pogodzie odbył się atrakcyjnie i przy sporej frekwencji. Na odwiedzających czekała masa konkursów i nagród - m.in. zaproszenia na turystyczny rejs żaglowcem „Generał Zaruski” i łodzią solarną „Tesla 21” po Motławie, tandemowe loty paralotnią, pakiety startowe w maratonach biegowych i rowerowych oraz markowe rowery!

 

104

 

Free Time Festiwal to dwudniowa, weekendowa impreza, która łączyła w sobie pięć uzupełniających się wydarzeń:
• Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego (prezentacja i promocja form spędzania wolnego czasu, hala B)

86

 

• Bike Festiwal (wszystko dla fanów dwóch kółek - rowery, akcesoria, pomysły na wyprawy i wycieczki, hala A). To impreza promująca rowerowy styl życia, skupiająca producentów, dystrybutorów oraz sklepy i serwisy rowerowe. Wśród wystawców były zarówno firmy działające na rynku lokalnym, jak i znane światowe marki. Mogliśmy podziwiać jednoślady firm z  Austrii, Czech, Holandii i Niemiec. Termin Festiwalu nieprzypadkowo zbiegł się z inauguracją wiosenno-letniego sezonu rowerowego. Zainteresowani kupnem nowego roweru i sprzętu mogli liczyć na bardzo atrakcyjne ceny. Ci, którzy własne rowery już mają - na możliwość skorzystania z darmowego przeglądu serwisowego.

166

 

Dla najmłodszych stworzono strefę aktywności dziecka, miasteczko ruchu drogowego, tor z gokartami na pedały i wyścigi MP2K CUP, rozgrywane na rowerkach biegowych typu TUPU-TAP w czterech grupach wiekowych (od 1,8 do 4 lat). Dla starszych: możliwość testowania rowerów elektrycznych, sprawdzenia wydolności fizycznej oraz wzięcia udziału w pokazowych treningach spinningowych. Atrakcji było wiele. Na specjalnie przygotowanym torze testowym można też było wypróbować e-rowery, e-hulajnogi i e-skutery, a firmy motoryzacyjne zaprezentowały samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym.

109

 

• Kajak Expo (impreza dla pasjonatów kajakarstwa – hala B). To jedyne w Polsce targi dla pasjonatów kajakarstwa. Tu zaprezentowali się dystrybutorzy i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Odbywały się szkolenia i zawody w specjalnie przygotowanym na hali basenie. Kluby kajakowe stanęły do rywalizacji w kilku niezwykle widowiskowych konkurencjach: kajak na uwięzi (zawody polegają na pomiarze siły wiosłowania łódki przywiązanej do siłomierza), konkursie eskimosek (tu bity jest rekord w liczbie wykonanych samodzielnych odwróceń kajaka po wywrotce, bez wysiadania z niego), czy konkursie na ergometrach (suchy trening kajakarza).

 

112

 

Zaprezentowano też dyscyplinę kajakarstwa górskiego, w której zawodnicy wykonują widowiskowe ewolucje, jak salto czy powietrzna śruba. A ponieważ oprócz sprawności fizycznej, w kajakarstwie niezwykle ważne jest bezpieczeństwo i umiejętność niesienia pomocy, zawody prowadzone też były w konkurencjach ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy.

W ramach targów Kajak Expo zaprezentowany został również projekt „Kajakiem przez Pomorze”, którego celem jest poprawa warunków uprawiania kajakarstwa na popularnych już rzekach i umożliwienie pływania w nowych miejscach. Plany zakładają, że w województwie pomorskim powstać ma co najmniej 15 szlaków kajakowych, z przystaniami i stanicami.

167

 

• Baltic Games, to największy festiwal sportów ekstremalnych w Polsce i jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie (hala C). Profesjonalni skateboarderzy i riderzy BMX ze świata zmierzyli się na specjalnie przygotowanych skateparkach w dwóch dyscyplinach – Skateboarding oraz BMX. Tym razem show zostało rozbudowane o zawody taneczne, targi tatuażu odzieżowo-lifestylowe oraz warsztaty i pokazy Parkour & Freerun. Przygotowano także aktywności dla widzów, takie jak: skatepark, skim-board, minirampy i konkursy z nagrodami.

16

 

• Festiwal Smaków Food Trucków (zlot najpopularniejszych food trucków, parking AmberExpo). Dla fanów kuchni ulicznej czekał zlot mobilnych barów i kawiarni z całej Polski.

29

 

Zjawisko street foodu i same food trucki na stałe wrosły w miejskie otoczenie i mają ogromne grono zwolenników. Mobilność food trucków sprawia, że często trudno nam je złapać. Podczas Festiwalu można było spotkać je w jednym miejscu - na parkingu przed AmberExpo. W imprezie wzięło udział 25 Food Trucków (serwujące m.in. pierożki tybetańskie, naturalne kiełbaski, burgery i węgierskie ciastka).
157

• Free Time Festiwal, to bank pomysłów, jak twórczo, aktywnie i przyjemnie spędzać czas wolny. Oferty i atrakcje z Pomorza zaprezentowały m. in. Gdańsk, Sopot, Krynica Morska i subregiony Kaszub, Kociewia i Żuław. W strefie kultury można było zapoznać się z propozycjami Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Centrum Hewelianum, Faktorii w Pruszczu Gdańskim i Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Miasto Sopot na swoim stoisku promowało Teatr na Plaży, Festiwal Literacki Sopot oraz powstającą dopiero Mediatekę (multimedialną bibliotekę).
Hitem Festiwalu stał się, wzbudzający ogromne zainteresowanie na świecie, solarny katamaran Tesla 21. Przyjazny środowisku, bezpieczny, zbudowany w stylistyce luksusowych jachtów. Dzięki napędowi na energię słoneczną, łódź ma zerową emisję hałasu i spalin, można zatem pływać nią w strefie ciszy. Co istotne, może nią pływać każdy, bez żadnych uprawnień bądź patentów do prowadzenia, ponieważ moc łódki nie przekracza 5 KM. W sezonie letnim będzie można przepłynąć się Teslą po Motławie.

152

 

Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego, to także przewodnik po bardziej odległych rejonach Polski. Swoje turystyczne, kulturalne, rozrywkowe, kulinarne, sportowe i rekreacyjne walory przedstawi m. in. region Małopolski z powiatami nowosądeckim i tarnowskim, Zamość z krainą Roztocza, województwo świętokrzyskie i Ziemia Wałbrzyska. Największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z Kaszub, bo ubrane w regionalne stroje panie serwowały ziemniaczaną zapiekankę z surówkami (na powyższym zdjęciu).  

 

145

 

Do XVI-wiecznej piernikarni przeniosło swoich gości Żywe Muzeum Pierników z Torunia. To jedyna tego rodzaju interaktywna placówka w Europie, w 2012 roku uznana przez National Geographic Traveler za jeden z 7 Nowych Cudów Polski.

 

147

 

Stoisko Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo promowało najdłuższą, spójną i biegnącą przez pięć województw trasę rowerową w Polsce. Atrakcją były pokazy akrobacji rowerowych w wykonaniu Bartosza Ćwika, wielokrotnego finalisty Mistrzostw Polski w trialu rowerowym.


115
Festiwalowa ekspozycja została podzielona na pięć stref: aktywności, turystyki, kultury, wodną i dla dzieci. Dzięki współudziałowi MOSiR Gdańsk w strefie aktywności znalazło się mini boisko do siatkówki, plaża na której można było zagrać w bule, ścianki wspinaczkowe dla dzieci i dorosłych oraz basen, stoły do gry w piłkarzyki i tenisa stołowego.

 

134

 

Można też było zapisać się na imprezy biegowe, rowerowe oraz triathlonowe, jak PZU Maraton Gdańsk, Półmaraton AmberExpo, Triathlon Gdańsk i reklamujący się w pomysłowy sposób Ogólnopolski Maraton Rowerowy Kaszebe Runda (na zdjęciu powyżej). Gdański MOSiR promował też swój innowacyjny projekt „Aktywuj się!", skierowany do wszystkich, bez względu na wiek i kondycję.

 

141

 

PGE ARENA Gdańsk zachęcała kuponami rabatowymi do odwiedzania Centrum Rekreacyjno-Sportowego FUN ARENA, największego parku rozrywki w Trójmieście, stworzonego na ponad 9 tysiącach metrów kwadratowych. Na stoisku Lechii Gdańsk można było spotkać się z zawodnikami drużyny, a także wygrać bilety na mecze ligowe Lechii Gdańsk. Miasto Sopot zapraszało na Hipodrom oraz do Aquaparku.

76


Odpowiedzialnymi za bardzo bogatą w wiele atrakcji imprezę byli Grzegorz Knapik i Dorota Solochewicz, którym nasza redakcja osobiście złożyła gratulacje.


Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy